• Procedury bezpieczeństwa / Wytyczne GIS, MEN i MZ

          • Procedury bezpieczeństwa


          • PROCEDURA W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA ZDROWOTNEGO

             OBOWIĄZUJĄCA W ROKU 2022/2023:

             

            Procedura_w_zakresie_bezpieczenstwa_zdrowotnego_2022_2023.docx


            Procedura bezpieczeństwa dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wśród dzieci, rodziców i pracowników przedszkola

            w trakcie prowadzonych w przedszkolu zajęć

            w Przedszkolu w Krasnosielcu

            w roku szkolnym 2021/2022.

             

            § 1

            Postanowienia ogólne

             

            1.Niniejsza   procedura   powstała   w   oparciu   o   wytyczne   Ministra   Zdrowia,   Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej z 25 sierpnia 2020 r.

            2. Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2,   wywołującym   chorobę   COVID-19,   wśród   dzieci   oraz   pracowników przedszkola, w trakcie prowadzonych w nim zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

             

            § 2

            Sposób organizowania zajęć

             

            1.Nauczyciele prowadzący zajęcia z przyporządkowanymi im oddziałami powinni zadbać o to, by zajęcia odbywały się wyłącznie w wyznaczonych poszczególnym oddziałom/grupom dzieci salach. Zabronione   jest  przemieszczanie się dzieci pomiędzy poszczególnymi oddziałami w godzinach realizacji podstawy programowej.

            2. Każde dziecko będzie posiadało własną półkę z kredkami, klejem, plasteliną, farbami, pędzelkiem, podkładką, itp. do własnego użytku.

            3. Każde dziecko będzie pracowało i spożywało posiłki w wyznaczonym miejscu.

            4. Nauczyciele prowadzić będą z dziećmi zajęcia  dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze.

            6. Każdego dnia nauczyciele przypominać będą dzieciom o podstawowych zasadach higieny.

            7. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 1,5 m² na 1 dziecko i każdego opiekuna.

            8. Do przestrzeni, o której mowa w ust. 3 nie wlicza się pomieszczeń kuchni, zbiorowego żywienia,   pomocniczych   w   tym   ciągów   komunikacji   wewnętrznej,   pomieszczeń porządkowych,   magazynowych,   higieniczno-sanitarnych.   Powierzchnię   każdej   sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów znajdujących się w niej.

            9. Zabronione   jest   organizowanie   zajęć   z   udziałem   osób   niebędących   nauczycielami przedszkola.

            10. Nauczyciele   mogą   organizować   zajęcia   na   terenie   placu   zabaw   należącego   do przedszkola. Należy jednak zwracać uwagę, by jednocześnie na placu zabaw przebywały wyłącznie dzieci z jednego oddziału. Po zakończeniu zajęć na placu zabaw personel sprzątający musi dokonać dezynfekcji znajdującego się na nim sprzętu. Zabrania się korzystania z placu zabaw przez osoby trzecie.

            12. Sale,   w   których   organizowane   są   zajęcia   z   dziećmi,   powinny   być   wietrzone   przez nauczyciela sprawującego opiekę nad danym oddziałem, co najmniej raz na godzinę.

            13. Zajęcia z gimnastyki śródlekcyjnej powinny być prowadzone przy otwartych oknach.

             

            § 3

             

            Podejmowanie czynności higieniczno-sanitarnych

             

            1.Przy wejściu do placówki znajduje się płyn do dezynfekcji rąk, z którego obowiązana jest skorzystać każda dorosła osoba do niej wchodząca. Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego sprawdzania stanu pojemnika z płynem i uzupełniania go w razie potrzeby.

            2. Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego dokonywania prac porządkowych, w tym zwłaszcza czyszczenia ciągów komunikacyjnych, a także dezynfekowania co trzy godziny   powierzchni   dotykowych:   poręczy,   klamek,   włączników   światła,   uchwytów, poręczy, krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach do spożywania   posiłków.   Przeprowadzenie   prac   porządkowych   należy   odnotować   w harmonogramie prac porządkowych na dany dzień, zamieszczonego w specjalnie przygotowanych w tym celu teczkach dezynfekcji znajdujących się w każdej sali i innych pomieszczeniach przedszkola.

            3. Osoba   odpowiedzialna   za   podawanie   dzieciom   posiłków ( pomoc nauczyciela, nauczyciel )  obowiązana   jest   do przeprowadzenia uprzedniej dezynfekcji powierzchni, na której spożywany jest posiłek, a także sprzętów służących dzieciom do jego spożycia.

            4. Po każdym  posiłku blaty,  stoły i  poręcza  krzeseł  są dezynfekowane  przez  pomoce nauczyciela. Brudne naczynia i sztućce powinny być umyte w temperaturze co najmniej 60 ° C ( w przedszkolu wszystkie naczynia są dodatkowo wyparzane ).

            5. Nauczyciele   usuwają   z   sal,   w   których   odbywają   się   zajęcia   z   dziećmi,   zabawki, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane, bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń.

            6. Zabrania się przynoszenia zabawek przez dzieci z domu.

            7. Nauczyciele,   co   najmniej   raz   dziennie   przypominają   dzieciom   o   konieczności zachowania   higieny,   w   tym   o   częstym   i   regularnym   myciu   rąk   –   zwłaszcza   po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. W tym celu przeprowadzają pokaz mycia rąk. Należy również zwracać dzieciom uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

            11. Personel sprzątający zadba, aby w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych znajdowały się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.

            12. Pracownicy z objawami choroby obowiązani są skorzystać z opieki medycznej i nie powinni przychodzić do pracy.

             

            § 4

            Kontakt z osobami trzecimi

             

            1.Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.

            2. W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią np. z dostawcą cateringu   bądź   kurierem,   pracownik   przedszkola   powinien   pamiętać   o   konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 2 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej lub przyłbicy. Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z dziećmi.

            3. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce.   W   przypadku   stosowania   rękawiczek powinny być one często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek. Zużyte rękawiczki należy wrzucić do przeznaczonego w tym celu pojemnika.

            4. W przypadku odbioru posiłków należy upewnić się, że pojemniki transportowe były w dobrym stanie i nieuszkodzone.

             

            § 5

            Odbiór dzieci od rodziców

             

            1.Nauczyciel/pomoc nauczyciela odbierający dziecko od rodzica powinien ocenić, czy jest ono zdrowe (nie ma objawów chorobowych: katar, kaszel, podwyższona temperatura). W tym celu codziennie dokonywany jest pomiar temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego.

            2. W przypadku gdy istnieje podejrzenie, że dziecko nie jest zdrowe, nauczyciel informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie odbioru dziecka od rodzica w danym dniu.

            3. W sytuacji gdy dziecko przyniosło ze sobą własne zabawki bądź inne niepotrzebne przedmioty, nauczyciel prosi rodzica o ich odebranie dziecku oraz odniesienie ich do domu.

            4. Nauczyciele   regularnie   przypominają   rodzicom   o   konieczności   przyprowadzania   do przedszkola wyłącznie dzieci zdrowych, a także o nieposyłaniu do przedszkola dzieci, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

            5. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający dziecko do przedszkola muszą posiadać środki ochrony osobistej (maseczki lub przyłbice) zarówno podczas odprowadzania i odbierania dzieci, jak również wtedy, gdy przebywają w budynku przedszkola ( na wezwanie nauczyciela czy podczas dokonywania opłat za przedszkole).

            6. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej przedszkola, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem na 1,5 m² ( do szatni ), bądź jeśli wymaga tego sytuacja epidemiologiczna dyrektor zarządza zakaz wstępu rodziców do budynku przedszkola. Do sal rodzice mogą wejść, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach za zgodą nauczyciela/dyrektora.

             

            § 6

            Pozostałe regulacje

             

            1.Informacje organizacyjne dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 będą przekazywane   rodzicom   poprzez   wiadomości   SMS   na   podane   przez   nich   numery telefonów  komórkowych, e-mailem, a także  za pośrednictwem  strony internetowej przedszkola.

            2. Na   tablicy   informacyjnej   znajdują   się   aktualne   numery   telefonów   do:   organu prowadzącego,   kuratora   oświaty,   stacji   sanitarno-epidemiologicznej   oraz   służb medycznych.

            3. Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników przedszkola oraz rodziców i opiekunów prawnych dzieci.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Procedura postępowania na wypadek

            podejrzenia wystąpienia choroby

            koronawirusowej COVID-19

             

            § 1

            Postanowienia ogólne

             

            1.Niniejsza   procedura   powstała   w   oparciu   o   wytyczne   Ministra   Zdrowia,   Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej z 25 sierpnia 2020 r.

            2. Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2,   wywołującym   chorobę   COVID-19,   wśród   dzieci   oraz   pracowników przedszkola, w sytuacji wystąpienia podejrzenia zakażenia u dziecka lub pracownika przedszkola.

             

            § 2

            Pomieszczenie na odizolowanie osoby

             

            1.W przedszkolu funkcjonuje miejsce przeznaczone na odizolowanie osoby, u której podejrzewa się wystąpienie objawów chorobowych COVID-19 (dalej jako „izolatka”). Miejsce jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz płyn dezynfekujący. Dostęp do pomieszczenia mają wyłącznie pracownicy przedszkola.

            2. Po każdym użyciu miejsca izolacyjnego przez dziecko lub pracownika przedszkola, u którego podejrzewano wystąpienie objawów choroby COVID-19, pomieszczenie powinno zostać zdezynfekowane   przez   personel   sprzątający   przy   zastosowaniu   wszelkich   środków ochrony osobistej.

             

            § 3

            Podejrzenie wystąpienia objawów u pracownika

             

            1.Pracownik podejrzewający u siebie wystąpienie objawów choroby COVID-19 powinien niezwłocznie udać się do izolatki, informując jednocześnie o tym dyrektora przedszkola. Jeżeli objawy chorobowe wystąpiły u nauczyciela przed udaniem się do izolatki, powinien zadbać o zapewnienie niezbędnej opieki dzieciom.

            2. O wystąpieniu objawów chorobowych należy powiadomić właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną, w celu ustalenia dalszego postępowania.

             

             

             

             

            § 4

            Podejrzenie wystąpienia objawów u dziecka

             

            1.W   przypadku   dziecka   przejawiającego   wystąpienie   objawów   choroby   COVID-19, nauczyciel powinien zapewnić mu niezbędną opiekę, przy zastosowaniu środków ochrony osobistej, a także odizolować dziecko od reszty oddziału i pracowników przedszkola.

            2. O   wystąpieniu   u   dziecka   objawów   chorobowych   należy   niezwłocznie   powiadomić dyrektora oraz rodziców lub prawnych opiekunów dziecka w celu ustalenia dalszego sposobu postępowania.

            3. W nagłych przypadkach, w razie złego stanu zdrowia dziecka, nauczyciel sprawujący opiekę nad dzieckiem powinien niezwłocznie powiadomić służby medyczne, informując jednocześnie o podejrzeniu wystąpienia u dziecka choroby COVID-19.

            4. W przypadku odbioru przez rodziców lub opiekunów prawnych odizolowanego uprzednio dziecka   należy   upewnić   się,   że   nie   będzie   miało   ono   kontaktu   z   innymi   dziećmi, pracownikami przedszkola lub osobami trzecimi znajdującymi się na terenie przedszkola.

             

            § 5

            Pozostałe regulacje

             

            1.W   przypadku   wystąpienia   u   dziecka   lub   pracownika   przedszkola   objawów   choroby COVID-19 personel sprzątający powinien przeprowadzić, przy zachowaniu wszelkich środków ochrony osobistej, dodatkowe czynności dezynfekujące w budynku przedszkola.

            2. Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników przedszkola oraz rodziców i opiekunów prawnych dzieci.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.