• Programy PSSE realizowane w przedszkolu w 2023/2024r

• 1. SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE?" ( realizacja cały rok szkolny )

Cel główny: zwiększenie świadomości  wiedzy n/t rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych.

Cele szczegółowe:

- zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa

- stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków

oswajanie z wyglądem warzyw i zapozawanie z ich wartościami odżywczymy

- wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych

Poniżej w linkach przepisy potraw, które sporzadzane były w przedszkolu przez Panie kucharki na potrzeby realizacji comiesięcznych działań:

FRYTKI_Z_BURAKOW(1).docx

SYROP_Z_CEBULI(1).docx

ZUPA_BROKULOWA(1).docx

ZUPA_OGORKOWA(1).docx

ZUPA(1).docx   - zupa krem z dyni

2. "CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS" ( realizacja luty )

Cel główny:

- wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby pala przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy

Program ma za zadanie:

1. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
          2. Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
          3. Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
          4. Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
          5. Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

3. " CHROŃ SIĘ PRZED KLESZCZAMI WSZYSTKIMI SPOSOBAMI" ( realizacja kwiecień )

Nasze przedszkole uczestniczy w programie „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”, którego celem jest edukacja na temat kleszczy i chorób odkleszczowych. Program organizowany jest przez Fundację Aby Żyć we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.

Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Ich liczba z roku na rok globalnie się zwiększa, a jednocześnie coraz powszechniej występują na terenach miejskich. Badania biologów prowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Polską Akademię Nauk wskazują na wysokie ryzyko ukąszenia przez kleszcze w popularnych parkach, np. Warszawy (Park Leśny Bemowo, Las Kabacki, Las Bielański).

Dlatego też podjęto decyzję o prowadzeniu działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki  w kierunku chorób przenoszonych przez te pajęczaki. Ufamy, że dzięki  temu uda nam się zapobiec wielu przypadkom chorób odkleszczowych wśród naszych dzieci.

W ramach programu „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”  dzieci zapoznają się z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobędą wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki,  poznają sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz zaznajomią się ze sposobami zapobiegania i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami.

Zajęcia popularyzujące program będą przeprowadzane w przyjaznej i dostosowanej do wieku dzieci formie: poprzez zabawę, rozwiązywanie quizów czy łamigłówek.

02_Plakat_(1)(1).pdf

03_Ulotka_str_1(1).pdf