- Edukacja przedszkolna
- ZAJĘCIA DODATKOWE
- Dzieci ucza rodziców
- Smart kids planet
- Ciekawe programy i bajki dla dzieci w TV
- Zdjęcia dzieci z efektów kształcenia na odległość
- UNICEF - ważne informacje dla rodziców i dzieci
- Książka elektroniczna n/t koronawirusa
- WSPARCIE DLA RODZICÓW
- Eksperymenty, doświadczenia
- Zabawy sensoryczne
- Edukacja teatralna
- Edukacja muzyczna
- Preorientacja zawodowa
Edukacja teatralna
Dzień dobry . Na wstępie chciałabym się z Wami kochane dzieciaki pożegnać , bo to już ostatnie przedwakacyjne spotkanie . Życzyć Wam miłych, radosnych i wspaniałych wakacji. Wszystkim , którzy opuszczają przedszkole, bo od września staną się uczniami powiedzieć POWODZENIA.
Dziś pobawcie się w teatrzyk cieni. Możecie wykorzystać wcześniej wykonywane przez siebie zabawki lub wystarczą Wam wasze dłonie. Możecie opowiadać sobie różne wspaniałe historie. Jeszcze raz powodzenia.
Domowy Teatrzyk pora na premierę.
Zapraszamy na bajkę „Królewna Śnieżka”. Zobaczcie jak wspólnie z dzieckiem przygotować mini przedstawienie. Jak zaaranżować przestrzeń, wybrać rekwizyty i stworzyć papierowe kukiełki. To pomysł na teatr w domu, który zachęca do kreatywności, od wyboru tematu, to stworzenie scenariusza, kukiełek z tektury i realizację etiudy. „Królewna Śnieżka” to propozycja, ale zachęcam do twórczości własnej. Pamiętajcie, że jedyne co nas może ograniczać to tylko nasza wyobraźnia.
https://www.youtube.com/watch?v=NAtZdtgRUJ4
Domowy Teatrzyk
Domowy Teatrzyk to propozycja twórczej zabawy z dzieckiem. Przedstawiam prostą rozgrzewkę, zabawy z szarfami i zadania ruchowe, które pobudzają do działania. To proste pomysły na zabawy teatralne z dziećmi, które angażują i rozwijają dziecko.
W tym odcinku rozgrzewka ruchowa od stóp do głów, rzeźbienie dotykiem i jak zawsze wiele radości. Lin do tej pracy. https://www.youtube.com/watch?v=P-2WvxAElS8 Zachęcam rodziców do zabawy z dziećmi w taki sposób, warto spróbować. To nie tylko dzieci będą dobrze się bawiły, ale i rodzicie. Pozdrawiam.
„ ZABAWA W TEATR”
Każde dziecko posiada naturalną potrzebę wyrażania siebie w różnych formach ekspresji. Jedną z nich jest teatr, który jako sztuka łączy w sobie różne dziedziny twórczości artystycznej: literaturę, muzykę, plastykę, taniec i ruch sceniczny.
Edukacja przedszkolna daje wiele możliwości podjęcia działań twórczych, w wyniku, których dzieci rozwijają swoje zainteresowania i zdolności. Jedną z nich jest właśnie edukacja teatralna, z którą dziecko spotyka się już w czasie własnych swobodnych zabaw, które otwierają przed nim świat fikcji i umowności, który stanowi istotę teatru. Dzieci podejmują w zabawie różne role, a wydarzenia rozgrywają się jakby na scenie.
Rozumiejąc ogromną rolę edukacji teatralnej dla rozwoju dziecka już od najmłodszych lat zarówno nauczyciele jak i rodzice powinni wprowadzać lub proponować w codziennych zabawach i zajęciach różne małe formy sceniczne np.:- zabawy naśladowcze
- zabawy z elementem dramy i pantomimy
- inscenizowanie wierszy i piosenek
- naśladowanie wybranej postaci z bajki
Dawniej, gdy nie było w przedszkolach występów teatralnych czy wyjazdów do kin na przedstawienia teatralne, radzono sobie poprzez tworzenie własnych małych teatrzyków. Zachęcamy rodziców, dziadków do stworzenia wspólnie z dziećmi domowego mini teatru. Potrzebne do tego będą proste kukiełki wykonane z papieru, kurtynka, napisy na potrzeby przedstawienia.
Proponujemy przedstawienie na podstawie wiersza Juliana Tuwima, pt. „ Słoń Trąbalski”. Na początek zachęcamy do wysłuchania z dzieckiem tekstu wiersza w wykonaniu polskiego aktora Wiktora Zborowskiego:
https://www.youtube.com/watch?v=GGlSe0s-FYI wysłuchajcie wiersza .
Do teatrzyku można wykorzystać też zabawki dzieci. Poniżej propozycja wykonania własnoręcznie kukiełek. Można namalować wszystkie postacie występujące w wierszu, wyciąć ilustrację przykleić na wykałaczkę i przedstawić scenkę swoim rodzicom ,albo rodzeństwu.
https://www.youtube.com/watch?v=-kAXI5rANlg
Na początek przedstawienie może zacząć osoba dorosła, np:
Posłuchajcie uważnie i spróbujcie sobie wyobrazić o jakim teraz miejscu mówię:
„Siedzę cichutko obok taty/ mamy, w miękkim fotelu, w ósmym rzędzie, czekam by zgasły roje świateł i myślę fajnie będzie;
Już ciemno, ściskam dłonie w pięści. wolno rozsuwa się kurtyna ...tutaj bajka się zaczyna: ……………….. ( interpretacja wiersza „ Słoń Trąbalski wg własnej inwencji lub na podstawie wiersza )
Na zakończenie można podsumować teatrzyk słowami:
Wszystko się dobrze kończy, oklaski….. A ja już sobie postanawiam do tego miejsca wrócić znowu. Jesteśmy pewni, że dzieci chętnie podejmą próbę odgrywania krótkich ról teatralnych a dziecięca wyobraźnia i twórcze myślenie zaskoczą niejednego rodzica.
ŻYCZYMY MIŁEJ ZABAWY W TEATR !