W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców", ( którą nasze przedszkole realizuje od listopada poprzez prace i kolorowanki zabierane przez dzieci do domu ) Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci. W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.
Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz 4 zadania do wykonania. By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.
Materiały można pobrać pod adresem:
https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/
Zachęcam Państwa do pracy z dziećmi w domu !
Ponieważ zmuszeni jesteśmy pozostać w domach warto zadbać o kondycję fizyczną naszych pociech i własną. Wasze dzieci mogą przeprowadzić z Wami gimnastykę – rozpoczynając: „ rączki w skrzydełka - wdech i wydech” a co dalej też będą wiedziały, gdyż jest to stały zestaw ćwiczeń:
- „tik-tak, bim-bam, dzwoni zegar”
- ćwiczenie – „nie wiem” i „rach ciach, ciach”
- „przemachy” rąk na przemian
- „ a masz rączko, a masz nóżko”
- „ skaczemy jak piłeczki”
- bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan
- siad płaski – chwytamy rączkami za palce stóp.
Można pobawić się z dziećmi w „ gąsiennice – siad podparty ( ręce oparte o podłoże z tyłu za tułowiem ), nogi zgięte w kolanach, palce stóp wykonują spacer gąsienic do przodu i z powrotem – gąsiennice ( stopy ) idą na spacer razem i naprzemian”.
Jeśli jest w domu co najmniej 4 osoby można pobawić się w ulubioną zabawę dzieci „ Murarz i cegły”. Można także przygotować tor przeszkód z przedmiotów codziennego użytku. Dzieci lubią bieg slalomem, czołganie pod przeszkodą, przeskoki przez niskie przeszkody, przekładanie hula hop lub szarfy ( można zrobić ją samemu ).
Większość dzieci zna wymienione ćwiczenia i zabawy. Jestem też pewna, że Państwa aktywność i kreatywność w pracy z dziećmi wpłynie pozytywnie na ich rozwój a także wzmocni więzi rodzinne.
Z życzeniami zdrowia
i szybkiego powrotu dzieci do Przedszkola
Agnieszka Gałązka- dyr. Przedszkola.
Poniżej dodatkowe informacja dla rodziców:
INFORMACJA
Departamentu Informacji i Promocji
Ministerstwa Edukacji Narodowej
Serwis Telewizji Polskiejhttps://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-
Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.
Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”
Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.
W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.
Serwis Polskie Radio Dzieciomwww.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.
Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.