• Aktualności

            • 8- 10 listopada

            • ,,Polska mój dom"

               

              OBCHODY 11 LISTOPADA NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚĆI

              „Jest takie miejsce na mapie świata – Polska!     
              To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce!”

                    Dzień 11 listopada 1918 r. jest szczególną datą dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. W naszym przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, wpajamy szacunek dla polskich symboli narodowych oraz przywiązania do swojej Ojczyzny, i ziemi rodzinnej. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze Święto Narodowe – Święto Niepodległości. To dzień niezwykle ważny, warty celebrowania i rozmawiania o nim z dziećmi. W przeszłości nie brakowało postaci, o których warto wspominać, czy symboli narodowych, które należy znać.

              W naszym przedszkolu Święto Niepodległości obchodziliśmy w dniach 8 - 10 listopada.

              Dnia 8 listopad odbyło się spotkanie z historykiem / nauczycielem historii - Panem Robertem Kluczkiem, który jest też radnym naszej gminy. W spotkaniu z zaproszonym gościem udział wzięły dzieci 4 – 6 letnie. Pan Kluczek opowiedział dzieciom o znaczeniu symboli narodowych, o historii odzyskania niepodległości oraz wspomniał o ważnych postaciach, które przyczyniły się do odzyskania wolności przez Polskę. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem wysłuchały dziejów Polski. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały Panu Robertowi za przybycie, po czym wszyscy odśpiewali hymn Polski.       

              W dniu 9 listopada odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Polska mój dom”. Tego dnia przedszkolaki samodzielnie wykonywały plastyczną pracę patriotyczną. Dzieci z grup I –III wykonały flagi, a dzieci z grup IV – VI: godło Polski. Dzieci zaangażowały się w wykonanie prac z całych swoich sił. Zadanie konkursowe wymagało od dzieci dużego skupienia i precyzji. Ostatecznie wszystkie prace okazały się piękne i wykonane z pomysłem, za co przygotowano dla dzieci dyplomy z wyróżnieniem. Oceny prac konkursowych dokonała Pani Beata Heromińska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, która z każdej grupy wybrała po trzy najlepiej wykonane prace. Zwycięzcom przygotowano pamiątkowe dyplomy i nagrody. Wszystkim przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

              Wyniki konkursu:

              Grupa I

              1 miejsce - Dawid Brzuzy    
              2 miejsce - Szymon Zalewski          
              3 miejsce - Adam Kwiatkowski       
               

              Grupa II       

              1 miejsce – Aurelia Pajewska          
              2 miejsce – Maciej Regulski
              3 miejsce – Krystian Zakrzewski

              Grupa III      

              1 miejsce – Lena Jóźwik      
              2 miejsce – Helena Łuckiewicz
              3 miejsce – Hanna Andryszczyk

              Grupa IV

              1 miejsce – Antonina Grzegorczyk
              2 miejsce – Oskar Szweda
              3 miejsce – Kaja Bystrzak

              Grupa V

              1 miejsce – Iga Małachowska
              2 miejsce – Tymoteusz Zduniak
              3 miejsce – Aleksander Brzuzy

              Grupa VI

              1 miejsce – Stefan Nosarzewski
              2 miejsce – Marcelina Gołąb
              3 miejsce – Tymoteusz Orzeł

               

              W dniu 10 listopada cała społeczność przedszkolna przyszła ubrana odświętnie. Dzień rozpoczął się zajęciami edukacyjnymi w każdej grupie, dotyczącymi tematu obchodów Święta Niepodległości, w czasie których odbyły się tematyczne pogadanki. Ponadto dzieci obejrzały filmy edukacyjne, m. in. „ Karolek i 11 listopada”. Pomimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych znaleziono chwilę ze słoneczkiem, podczas której dzieci ruszyły na patriotyczny spacer ulicami Krasnosielca trzymając z ręku flagi Polski. O godzinie 11.11 grupy I – III i IV - VI wzięły udział w akcji „Szkoła/Przedszkole do Hymnu”. Mali patrioci przyjmując właściwą postawę, dumnie odśpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. W tym odświętnym dniu wręczono dzieciom dyplomy i nagrody za konkurs plastyczny.
               

              Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości miały na celu rozwijanie wśród naszych wychowanków poczucie przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie były lekcją historii i patriotyzmu. Mamy nadzieję, że chwile patriotyczne przeżyte w przedszkolu na długo pozostaną w pamięci naszych przedszkolaków.

              Justyna Krzyżewska
               

              .Poniżej foto i videorelacja z każdego dnia:

              I dzień - spotkanie z historykiemhttps://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=460#photos:album:460

              II dzień - przedszkolny konkurs plastyczny https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=462#photos:album:462

              III dzień - ,,Przedszkole do hymnu", przemarsz z flagami, wręczenie nagród za konkurs plastyczny -  https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=463#photos:album:463

            • 7 listopada

            • Wyjazd do kina 

              Tego dnia dzieci z grup II - VI pod opieką swoich pań wyruszyły do Miejskiego Domu Kultury w Makowie Mazowieckim, gdzie obejrzały animowany film pt. " Kopciuszek i kamień życia". W kinie dzieci czuły się znakomicie, tymbardziej, że cała sala była zarezerwowana dla naszego przedszkola. Dużym przeżyciem dla dzieci i jednocześnie atrakcją był oczywiście przejazd autokarem. Ta krótka wycieczka przebiegła bez żadnym kłopotów. Wszyscy zadowoleni wrócili do przedszkola na pyszny obiadek.

            • Ogłoszenie

            • Prosimy o uregulowanie wszystkich płatności  za przedszkole za miesiąc  listopad  w wyznaczonych godzinach tj:

              - od 7.30 – 9.00

              - od 12.30 – 14.00

              w dniach:

              od 07.11.2022r. do 10.11.2022r. ( nie ma możliwości wpłat w innym terminie !!!)

              Bardzo prosimy o przestrzeganie terminów płatności.      

            • 28 październik

            • ,,Przedszkole  - pamięta"

              „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

              Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            • 23 październik

            • FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ -

              GMINNY OŚRODEK KULTURY W KRASNOSIELCU

               

              W to niedzielne popołudnie sala Gminnego Ośrodka Kultury zapełniła się sporą grupą widowni, którą głównie stanowiły występujące dzieci z rodzinami oraz przygotowujące do występów swoich wychowanków - nauczycielki. Z naszego przedszkola w przeglądzie piosenki dziecięcej udział wzięli:

              Soliści:

              - Anastazja Grabowska - gr VI

              - Łucja Pajewska - gr V

              - Piotr Włodarski - gr IV

              oraz trzy zespoły:

              1. Dziewczynki z gr III:

              - Hania Andryszczyk

              - Matyldzia Goceł

              - Helenka Łuckiewicz

              - Ala Żebrowska

              - Basia Podgórska

              2. Zespół z gr IV:

              - Ada Brzuzy

              - Kaja Bystrzak

              - Piotr Włodarski

              3. Zespół z gr V:

              - Tymek Zduniak

              - Olek Brzuzy

              - Hania 

              - Iga Małachowska

              - Łucja Pajewska

              - Michasia Cychowska

              - Iga Rekosz

              - Amelka Zduniak

              - Maja Żebrowska

              - Oskar Zasztoft

              - Adaś Beczak.

              Wszyscy zaśpiewali i zaprezentowali się równie pięknie. Szczególne słowa uznania kieruję do Pań: Weroniki Chojnowskiej, Sylwii Regulskiej, Anny Orzeł i Mileny Kuplickiej, które podjęły się przygotowania do występów swoich wychowanków. Dziękuję serdecznie rodzicom za pomoc i obecność podczas przeglądu.

              Najbardziej dumna jestem z naszych cudownych i zdolnych przedszkolaków. Gratuluję i życzę dzieciom dalszych sukcesów. 

              A. Gałązka

            • 19 X

            • KREATYWNE WARSZTATY KORALIKOWE

                           Pan Koralik, czyli Dariusz Gołębiewski jest osobą niepełnosprawną. Nie przeszkadza mu to jednak w realizacji marzeń. Koraliki są jego pasją i całym życiem. Od wielu lat podróżuje po Polsce. Mieszka w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sprzedaje wykonane przez siebie ozdoby, prowadzi warsztaty ( w środę 19 – tego października poprowadził warsztaty dla dzieci z naszego przedszkola ). Z koralików zrobił m. in. sukienkę dla Justyny Steczkowskiej. Powstawała przez 11 miesięcy. Wszystkie rzeczy, które robi są nawleczone na jeden  kawałek żyłki lub nici. Jego przygoda z koralikami rozpoczęła się banalnie. Dariusz Gołębiewski od urodzenia choruje na dziecięce porażenie mózgowe. W przedszkolu nauczycielka dała mu do nawlekania korale. Miało to pomóc w ćwiczeniach chwytania przedmiotów. Potem potrzeba było czasu. Złapał bakcyla, chociaż początkowo nie był do tego przekonany. Kiedy jednak ludzie zaczęli interesować się jego pracami zajął się szklaną biżuterią na dobre. Sprawiało mu to przyjemność. Na początku było to łatwe a potem przyszedł czas na trudniejsze rzeczy. Robi na przykład zwierzątka z koralików, na które zużywa dwa metry żyłki. Robi też gwiazdki na choinkę, serwetki, paski na biodra, obrusy, dywany… Mieszkanie Darka jest niewielkie, ale jego, własne. Nie zawsze tak było. Przez 19 lat był bezdomny. Jego rodzina nie znalazła zrozumienia dla jego pasji. Jeździł wtedy po całej Polsce... Wiele było tych miejsc. W końcu wynajął mieszkanie. Wstawał codziennie o 5 rano i pracował do nocy ( zresztą tak pracuje do dziś ). Miał cel, do którego dążył. Pracował non stop. Dzięki robieniu ozdób i sprzedawaniu ich, udało mu się zarobić na mieszkanie. Koraliki są dla Darka jedynym źródłem utrzymania.

              Przez wiele lat całym jego majątkiem był plecak i namiot. W każdym miejscu, gdzie się pojawia, ma wielu przyjaciół. W miejscu zamieszkania też. Ciekawostka - Pan Dariusz zna niemal wszystkie polskie kody pocztowe i przyporządkowane do nich miejsca.

              Niezwykle cenne warsztaty w Panem Koralikiem to swoistego rodzaju „nauka na przykładzie”, chodź nie tylko. W naszym przedszkolu nie pierwszy raz stawiamy na innowacyjne, nowatorskie, kreatywne rozwiązania.

              Kreatywne warsztaty pobudzają wyobraźnię, rozwijają u dzieci pracę nad sobą, pracę w małych i większych grupkach. Wpływają pozytywnie na usprawnienie zdolności manualnych, koncentracji, a także ćwiczą cierpliwość, ponieważ nawlekanie malutkich koralików na cienką żyłkę wymaga precyzji i wytrwałości w dążeniu do sukcesu.

              Naszym celem jest troska o to, by nie zniszczyć tkwiącej w dzieciach naturalnej kreatywności oraz sprawić by nie bały się dziwnych pomysłów, nieoczekiwanych odpowiedzi, miały odwagę myśleć inaczej? Dziś nie wiemy, jakie umiejętności, wiedza, będą przydatne naszym dzieciom za 20-30 lat. To co uniwersalne to elastyczność, umiejętność adaptacji do nowych warunków. W badaniach zapoczątkowanych kilkadziesiąt lat temu, dzieci przedszkolne, które uzyskały wysoki wynik w testach kreatywności to dzisiaj spełnieni liderzy w wielu dziedzinach, nie tylko artyści. Okazuje się, że kreatywność ma większe znaczenie niż inteligencja, wiedza czy talent w osiągnięciu życiowych sukcesów. Jedno jest pewne, wszelkie działania wpływające na prawidłowy i wszechstronny rozwój dzieci w wieku przedszkolnym, przygotowują najmłodszych do lepszego startu w szkole i rozwoju w dalszych etapach edukacyjnych.     

              Serdecznie dziękujemy dyrektorom zaprzyjaźnionych z przedszkolem szkół: SP  i ZS w Krasnosielcu za nieocenioną pomoc. Bez wsparcia młodzieży  z opiekunami ( p. Nina Grabowska, K. Grabowska, A. Rykaczewska ) oraz pomocy wszystkich pracowników przedszkola,  robienie bransoletek z koralików przeciągnęłoby się do wieczora.                                                                                                                                                                                                                                                                 

            • 18 października

            • Wizyta na poczcie

              Wycieczka na pocztę

                          W 18 października przedszkolaki z grupy 4, 5 i 6 wybrały się na pocztę. Celem wycieczki było zapoznanie z wyposażeniem  urzędu pocztowego, pracą listonosza i osób tam pracujących. Przedszkolaki poznały logo  poczty oraz oglądały różne rozmiary listów i paczek pocztowych. Poznały drogę listu, paczki i innych przesyłek. Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Wycieczka okazała się pouczająca i bardzo interesująca, a dzieci wracały do przedszkola pełne wrażeń.

              Weronika Chojnowska

            • 14 października

            • Dzień Edukacji Narodowej w naszym przedszkolu

                          W dniu 14 października w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Ponieważ jest to święto wszystkich pracowników oświaty, wzięli w niej udział wszyscy pracownicy przedszkola, zaproszeni na tę szczególna uroczystość emerytowani już nauczyciele oraz przedstawicielki Rady Rodziców. Pani dyrektor powitała wszystkich gości bardzo gorąco i złożyła serdeczne życzenia z okazji tego święta. Jednocześnie podkreśliła, że nauczyciel to ktoś, kto widzi w dziecku wyjątkową osobę. Podziękowała za zaangażowanie w pracę, wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do dzieci, za serdeczność i życzliwość, kreatywność, ciekawe pomysły oraz wręczyła Nagrody Dyrektora nauczycielom za pracę dydaktyczno-wychowawczą. Otrzymali je : Iwona Chełchowska, Katarzyna Radomska, Anna Orzeł. Nagrody otrzymali również pracownicy obsługi i administracji: Katarzyna Jastrzębska, Agnieszka Kiliańczyk, Elżbieta Heromińska, Agnieszka Badek.

                          Nasze przedszkolaki również chciały podziękować w tym dniu, swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola oraz zaproszonym gościom emerytowanym już nauczycielom za uśmiech, życzliwość, i trud włożony w wychowanie, za opiekę, dobre rady, czyste sale, wszelkie potrawy oraz smaczne jedzenie. Słowa tych podziękowań zawarte były w wierszach i piosenkach przygotowanych przez dzieci z grupy V pod kierunkiem pani Weroniki Chojnowskiej. Za ciekawy i udany występ przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po części artystycznej każdy z zaproszonych gości obdarowany  zostało specjalnie przygotowanym na tę okazję upominkiem. Na zakończenie tej miłej uroczystości pani dyrektor, życzyła wszystkim zdrowia, pomyślności i radości z wykonywanej pracy oraz powodzenia w życiu zawodowym.

              Weronika Chojnowska

               

               

               

               

            • 10 października

            • Dzień drzewa 

               

              Dzień drzewa

              Dnia 10.10.2022r  obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Drzewa. Rodzice zadbali o to, żeby ich pociechy ubrane były na brązowo, a nauczyciele przygotowali opaski z miniaturowymi drzewkami lub elementami liści. Tego dnia we wszystkich grupach odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa.  Tego dnia odbyła się pogadanka na temat "Czystego powietrza wokół nas" - to program PSSE realizowany w naszym przedszkolu w tym roku szkolnym. Dzieci dowiedziały się, że rośliny, w tym drzewa ograniczają zapylenie w mieście prawie o 75 %. Drzewa uczestniczą w redukcji gazów cieplarnianych a w procesie fotosyntezy wykorzystują dwutlenek węgla, w zamian uwalniając tlen. Dzień  drzewa stał się tradycją w naszej placówce. Święto Drzewa wymyślił w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.  W naszym przedszkolu staramy się tę ideę kontynuować. Dzieci wykazały się wiedzą na temat różnych rodzajów drzew, rozpoznawały je po liściach, owocach oraz układały puzzle przedstawiające liście. Dzieci bawiły się przy piosenkach o drzewach, oprócz tego wypowiadały się na temat, dlaczego obchodzimy ten dzień oraz co nam dają drzewa. Przedszkolaki wzięły udział w zabawie  „Narodziny drzewa”,  gdzie naśladowały w jaki sposób rośnie drzewo. Dzieci wraz z nauczycielkami poszły do parku na spacer, żeby poobserwować jak zmieniają się drzewa podczas jesieni, a także miały możliwość zabawy „jesiennymi darami”. Wszystkie dzieci wykonały też pracę plastyczną, której bohaterem było oczywiście drzewo. Na koniec złożyły uroczystą przysięgę.

              ,, Przedszkolaki  zawsze będą dbać o wszystkie drzewa!!!!

              Nie będziemy łamać gałązek, drzew i krzewów.
              Nie będziemy deptać
              trawników!
              Nie będziemy w lesie krzyczeć!
              Będziemy wrzucać śmieci do kosza!
              Będziemy zimą dokarmiać ptaki i zwierzęta!
              Będziemy oszczędzać wodę
              i prąd!
              Obiecujemy! My mali obrońcy przyrody!

              I. Chełchowska

               

              Grupa I - https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=440#photos:album:440

              Grupa II -  https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=445#photos:album:445

              Grupa III - https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=443#photos:album:443

              Grupa IV-  https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=440#photos:album:441

              Grupa V-  https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=440#photos:album:442

              Grupa VI-  https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=444#photos:album:444

               

            • 7 września

            • Projekt edukacyjny "Mysia w Europie" -wirtualna Podróż po krajach Europy.

                          

               

               

              Projekt edukacyjny "Mysia w Europie" -wirtualna Podróż po krajach Europy.

                              30 września 2022 r. przystapiliśmy do realizacji projektu edukacyjnego w naszym przedszkolu "Mysia w Europie". Projekt ten ma na celu przybliżyć dziedzictwo cywilizacyjne Europy jaki i wartośc zabytkową niektórych obiektów, promować wartości europejskie oraz przybliżć rolę obiektów w historii i kulturze europejskiej. Projekt  będzie realizowany do czerwca 2023.

              Pierwsza podróż z Mysią do Polski

                               

                               Dnia  30 września 2022r. wraz z Mysią wyruszyliśmy w pierwszą wirtualną podróż po krajach Europy. Na początku naszej wspólnej wyprawy mała urocza Mysia opowiedział nam o sobie, że uwielbia przygody, urodziła się w Polsce w mieście o nazwie Warszawa. I to właśnie tu zacznie się nasza podróż. Polska to ojczyzna Mysi. Zwiedziła  tu wiele miejsc i widziała mnóstwo fascynujacych zabytków. Poczym zabrała nas w podróż po Polsce.  Jako pierwsze  odwiedziliśmy miasto Warszawę - stolicę Polski przez którą przeływa najdłuższa rzeka Wisła. Poznaliśmy historię Starego Miasta w Warszawie, króte zostało zniszczowe w wyniku wojny, a jego odbudowa trwała wiele lat. Dowiedzieliśmy się czym jest Konstytucja 3 Maja. Mysia wyjaśniła wszystkim dzieciom, że jest to najważniejszy dokument w państwie, który zawiera prawa i obowiązki wszystkich obywateli-jest to zbór zasad.

                              Byliśmy też w Gdańsku. A tam razem z Mysia przemierzyliliśmy ulicę Długą i Długi Targ. Dowiedzielismy się, że znajdujące się na niej kamienice, które mają niezwykłą historię, a niektóre z nich powstały nawet w średniowieczu. Zobaczyliśmy Fontannę Neptuna, która jest symbolem tego miasta.  Wybralimy się do najstarszego na Pomorzu zakładu przemysłowego jakim jest  Stocznia Gdańska, gdzie budowano tam statki i okrety podwodne. Stocznię, która ma swoją historię i wiele przeszła. Jest to równiż miejsce objęte "znakiem dziedzictwa kulturowego", ponieważ odegrało ważną rolę w kształtowaniu wspólczesnej Europy.

                              Ostatmim miejscem, do którego zabrała nas Mysia i postanowiła o nim opowiedzieć było miasto Kraków. Tam zwiedzilismy Stare Masto- to Rynek Główny, gdzie znajduje się słynny Kościół Mariacki i Sukiennice. Mysia pokazała nam Zamek Królewski na Wawelu. Tu własnie skończyła się nasza wspólna wędrówka z Mysią w Polsce.

                              Dziękujem Ci Nasza mała myszko za ta wspaniłą i jakże ciekawą podróż, dzięki Tobie mogliśmy poznacać wiele ciekawych miejsc, zabytków poznać wiele ciekawych historii zanjdujących się właśnie w Polsce. Ciekawe w jakie miejsce zabierzesz nas teraz?  Dokąd się  wspólnie wybierzemy? Do zabaczenie już niebawem. Czekamy z niecierpliwością.

              Weronika Chojnowska

               

               

               

               

              Grupa I - https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=434#photos:album:434

              Grupa II - https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=446#photos:album:446

              Grupa III - https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=438#photos:album:438

              Grupa IV- https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=434#photos:album:435

              Grupa V- https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=434#photos:album:436

              Grupa VI- https://prz-krasnosielc.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=437#photos:album:437

               

            • 3 października

            • ,,Nad pięknym, modrym Dunajem"

              Tego dnia rozpoczęły się koncerty dla dzieci prowadzone przez agencję artystyczną „ Pozytywka”. Artyści gościć będą w naszym przedszkolu co miesiąc ( od X do VI ).Każdy występ odbywać się będzie w zaprzyjaźnionej z nami SP na dużym górnym korytarzu ( kl. I – III ) zawsze o godz. 8.00 . Oprócz walorów i wrażeń artystycznych koncerty dostarczają dzieciom spory zasób wiedzy muzycznej, dlatego zachęcam serdecznie, aby jak najwięcej dzieci w nich uczestniczyło. O terminie koncertu rodzice informowani będą na bieżąco.

              A oto skarbczyk wiedzy muzycznej:

              Skrzypce -  najmniejszy instrument należący do rodziny instrumentów smyczkowych. Skrzypce składają się z pudła rezonansowego z charakterystycznymi otworami w kształcenie litery f i szyjki zakończonej ,,ślimakiem”. Dźwięk wydobywa się przez pocieranie strun smyczkiem lub szarpiąc je palcami (pizzicato).

              Walc wiedeński – taniec towarzyski, szybsza odmiana walca. Liczony jest na ¾. Tempo walca wiedeńskiego wynosi ok. 60 taktów na minutę, co daje ok. 180 uderzeń na minutę. Charakterystyczne dla tego tańca są szybkie wirowe obroty. Po raz pierwszy został wykonany  w 1815 roku podczas kongresu wiedeńskiego. Walc wiedeński należy do światowego programu tanecznego i jako taki jest tańczony na turniejach tańca towarzyskiego.

              Johann Strauss II – (ur. 25 października 1825 w Wiedniu, zm. 3 czerwca 1899 tamże) – austriacki kompozytor, dyrygent i skrzypek. Rozsławiony przez walce taneczne swojego autorstwa, m.in. ,,nad pięknym modrym Dunajem” oraz operetki: ,,Zemsta nietoperza” i ,,Baron cygański”. Gry na skrzypcach i fortepianie uczył się w tajemnicy przed ojcem. W latach 1863 – 1870 był dyrektorem balów na wiedeńskim dworze. Johanna Straussa II powszechnie uważa się za ,,Króla walca”, najwybitniejszego twórcę muzyki do tego tańca.

               

              A.Gałązka

               

               

            • 29 września

            • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

              W dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ustanowione przez Polską Izbę Książki w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”.

              Głównymi beneficjentami tego święta są dzieci. Głośne czytanie stymuluje ich rozwój, pobudza wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Jest też wspaniałą formą wspólnie spędzonego czasu, która pomaga w budowaniu więzi z dzieckiem.

              Bibliotekarze, nauczyciele dobrze znają korzyści płynące z głośnego czytania, dlatego w tym dniu gościliśmy w przedszkolu Panie z Publicznej Samorządowej Biblioteki w Krasnosielcu. Dzieci wysłuchały pięknych bajek i różnych opowieści. Spotkanie przebiegło w miłej, sympatycznej atmosferze. 

              A. Gałązka

            • Opłaty za przedszkole

            •  Prosimy o uregulowanie wszystkich płatności  za przedszkole za miesiąc  październik  w wyznaczonych godzinach tj:

              - od 7.30 – 9.00

              - od 12.30 – 14.00

              w dniach:

              od 04.10.2022r. do 07.10.2022r. ( nie ma możliwości wpłat w innym terminie !!!)

              Bardzo prosimy o przestrzeganie terminów płatności.