Zajęcia taneczne z elementami rytmiki i gimnastyki artystycznej realizowane były w naszym przedszkolu w ramach programu „Mikro Granty”, który jest odpowiedzią Ministerstwa Sportu i Turystyki na niepokojące zmiany zachodzące w obszarze aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Alarmujące dane o spadku sprawności fizycznej, obniżeniu zainteresowania uprawianiem sportu oraz znaczących rozbieżnościach pomiędzy rzeczywistą aktywnością najmłodszych a zaleceniami WHO wymagają natychmiastowej interwencji.
Ministerstwo Sportu i Turystyki korzystając z najnowszych danych oraz najlepszych praktyk wdrożyło innowacyjny program wsparcia inicjatyw sportowych pomagających przeciwdziałać niekorzystnym zmianom wśród dzieci i młodzieży.
Program „MIKRO GRANTY” jest finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem jest minister właściwy ds. kultury fizycznej. Operatorem Programu jest Fundacja Orły Sportu. W/w dofinansowanie na cztery innowacyjne inicjatywy sportowe pozyskał UKS „ Olimpia” Krasnosielc z siedzibą w Rakach, w tym m.in. na zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 lat do VIII klasy szkoły podstawowej.
W naszym przedszkolu zajęcia taneczne z elementami rytmiki prowadzone były pod kierunkiem nauczyciela RYTMIKI - Pani Anny Orzeł i odbywały się w okresie od 20 IX do 24 XI.
Głównymi celami zajęć były:
- doskonalenie sprawności kondycyjnej i koordynacyjnej,
- rozwijanie płynności i estetyki ruchu, kształtowanie ekspresji twórczej,
- kształtowanie postaw moralnych i społecznych: wytrwałości, samodyscypliny, szacunku, prawdomówności, umiejętności właściwego zachowania się w sytuacjach sukcesów czy niepowodzeń,
- wdrażanie do aktywnych form spędzania czasu wolnego.
- umiejętność aktywnego przeżywania i odzwierciedlania muzyki za pomocą ruchu, nauka podstawowych kroków i układów tanecznych,
-skoordynowane interpretowanie ruchem tematów rytmicznych, umiejętność prezentacji podstawowych układów tanecznych.
Cele szczegółowe:
- rozwijanie zdolności odczuwania zawartych w utworach treści emocjonalnych,
- kształtowanie szybkiej orientacji oraz rozwijanie procesów hamowania i pobudzania przez stosowanie różnych sygnałów muzycznych,
- kształtowanie umiejętności rozplanowania ruchu w przestrzeni krokami, w czasie wyznaczonym przez rytm, reagowanie ruchem na zmiany tempa, dynamiki, realizowanie ruchem rytmicznych piosenek lub ich fragmentów.
Realizowane zagadnienia:
1.Relaks - umiejętność odpoczynku i odprężenia przy muzyce.
2.Technika ruchu - estetyczny chód, siedzenie, sprawność ruchowa.
3.Hamowanie - reagowanie na zmiany tempa, szybkie reagowanie na sygnały muzyczne.
4.Rozwijanie umiejętności poruszania się w przestrzeni przez stosowanie ćwiczeń muzyczno - ruchowych /poruszanie się w marszu, biegu, po obwodzie koła, w różnych kierunkach, w rzędach i szeregach.
5.Interpretacja ruchowa utworów muzycznych -realizacja ruchem treści programowych, nastroju, budowy.
6.Nauka podstawowych kroków tanecznych - odstawny, dostawny, podskoki, cwał, przytupy, doskoki, wymachy, obroty, klęki itd.
7.Opanowanie wybranych układów tanecznych -np. polki, walczyka, koziorajki, belgijki.
8.Realizacja tematów rytmicznych za pomocą klaskania, tupania, pstrykania itp.
9.Śpiewanie prostych piosenek wraz z ilustracją ruchową do nich.
Zajęcia przyczyniły się niewątpliwie do podnoszenia umiejętności tanecznych, systematycznego korzystania z różnych form ruchu oraz wdrażania dzieci od najmłodszych lat do prowadzenia aktywnego i zdrowego stylu życia.
W/w działanie przyczyniło się też do realizacji przez nasze przedszkole jednego z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024, czyli wspierania nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania dzieci do rozwijania ich aktywności fizycznej.
A. Gałązka