Nasze przedszkole w ubiegłym roku uzyskało dofinansowanie ze środków budżetu państwa do realizacji Priorytetu 3 programu wieloletniego pod nazwą ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” na zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat, w tym książek opublikowanych drukiem lub na innym nośniku ( w tym książek obrazkowych, mówionych i elektronicznych), które są dostępne na rynku księgarskim, niezależnie od tego, czy jest to pierwsze wydanie czy wznowienie książki. Zakupiono 376 różnorodnych pozycji książkowych, które zostały rozdysponowane do 6 grup przedszkolnych tworząc „grupowe biblioteczki”.
Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach realizacji założeń w/w programu planowane są następujące wydarzenia i działania:
- „ Kwiecień miesiącem książki „ – dzieci przynoszą do przedszkola niepotrzebne 2-3 książki, książeczki, które będą tworzyć przedszkolne biblioteczki. Dzieci będą mogły codziennie je wypożyczać i po przeczytaniu odnieść z powrotem,
- koncert agencji „ Pozytywka”, pt „ Szukając wiosny” wraz z przedstawieniem „ O krasnoludkach i o sierotce Marysi” na podstawie książki Marii Konopnickiej – 4 IV
( W związku z przypadającą w maju 180. rocznicą urodzin Marii Konopnickiej – poetki i nowelistki epoki pozytywizmu oraz działaczki społecznej – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej .
Maria Konopnicka (1842–1910) jest jedną z najwybitniejszych pisarek w dziejach polskiej literatury i autorką pieśni patriotycznej "Rota", która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z "Mazurkiem Dąbrowskiego" o miano hymnu narodowego. W uchwale Sejmu RP, ustanawiającej rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, napisano, że "za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. (...) Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze" ).
- czytanie bajek dzieciom przez wolontariuszy z Zespołu Szkół w Krasnosielcu ( w miesiącu kwietniu raz w tygodniu ),
- realizacja działań w ramach projektu „ Magiczna moc bajek dla każdego dziecka” - bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni ( projekt ten składa się z siedmiu modułów, w których przedstawione są poszczególne wartości (tj. szacunek, tradycja, dobre maniery-kultura, tolerancja- akceptacja, empatia-wrażliwość, piękno-ochrona przyrody, miłość-rodzina-patriotyzm). Zadania zawarte w projekcie są realizowane raz w miesiącu. Natomiast w każdy piątek miesiąca zapraszani są goście z różnych grup (tj. wolontariusze, harcerze, rodzice, dziadkowie, samorządowcy, strażacy, policjanci), którzy będą czytali bajki dzieciom )
- „ Tydzień książki dla dzieci” – 19 – 22 kwietnia 2022r: - to działania również w ramach Ekokulturalnego przedszkola pod hasłem „ Książka – mój skarb”
1. Dnia 19 IV – wtorek – wykonanie zakładki gr I – III i wykonanie książeczki lub okładki – gr IV – VI
2. Dnia 20 IV – środa – „Jesteśmy czytelnikami” – spotkanie z Paniami z Publicznej Biblioteki Samorządowej w Krasnosielcu
3. Dnia 21 IV – czwartek - „ Gdzie kupujemy książki ?- spacer do biblioteki publicznej. Zajęcia edukacyjne n/t segregacji śmieci.
4. Dnia 22 IV – piątek – z okazji „ Dnia Ziemi” – wycieczka edukacyjna do Leśniczówki w Budziskach.
Poza tym planowane są następujące wydarzenia:
- wizyta 6 – latków w szkolnej bibliotece w SP w Krasnosielcu – zapoznanie z pracą bibliotekarza oraz zapoznanie z biblioteką przed pójściem do szkoły
- organizacja Międzynarodowego Dnia Książki dla dzieci (21. V) z finałem konkursu plastycznego o tematyce czytelniczej.
A. Gałązka